1
Fotografie Kamila Domańskiego zamknięte w cyklu „Streets of Europe” powstały na ulicach największych miast Europy tuż przed zamachami terrorystycznymi w Paryżu i Brukseli. Od 2015 roku fotograf odwiedził m.in. Brukselę, Berlin, Paryż, Barcelonę, Rzym, Wiedeń, Wilno i inne ważne aglomeracje kontynentu w chwili, kiedy już wyczuwalne było napięcie do dzisiaj towarzyszące Europejczykom.

 received 1256875961368440
 
Projekt dofinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Muzyczny Ślad"
 
Książę Kazimierz Lubomirski. Syn Fryderyka Lubomirskiego (wicegubernatora wołyńskiego, dziedzica klucza rówieńskiego i aleksandryjskiego) i Franciszki z Załuskich, wnuk Józefa Lubomirskiego (kasztelana kijowskiego). Kazimierz Lubomirski dzieciństwo naznaczone miał separacją rodziców.

Na motywach dramatu "Wit Stwosz" W.Rapeckiego oraz do muzyki Władysława Żeleńskiego pod tym samym tytułem, grupy młodzieży w trzech miastach Małopolski, zmierzyły się z realizacją niniejszego animowanego filmu. Młodzi twórcy uczyli się realizacji dźwięku, animacji komputerowej i artystycznej, montażu i postprodukcji. Mamy nadzieję że docenią Państwo ich starania nad przywróceniem zapomnianego Dziedzictwa Polskiej Kultury jaką jest przypomnienie dramatu Rapeckiego czy muzyki Żeleńskiego.

szukalem was"Szukam Was" - bohaterowie Walki o Wolność i Niepodległość. To projekt dla Młodzieży z Wadowic i okolic mający przypomnieć sylwetki Wadowickich bohaterów o wolność i niepodległość z lat 1918-2018. Zostało to wykonane dzięki projekcjom w przestrzeni miejskiej Wadowic ( 12.11) oraz spektaklowi multimedialno - muzycznemu (symfonicznemu koncertowi multimedialnemu) pod nazwą "Szukam Was" dla Młodzieży gimnazjalnej i licealnej w dniu 13.11.2018r. Projekt realizowany przez Krakowską Fundację Sztuki Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

nad nami orzel bialyNad nami orzeł biały, to projekt który został zrealizowany przez uczniów i nauczycieli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przy współpracy z Krakowskim Odziałem IPN, oraz Stowarzyszenia "Menuet G-dur" i Krakowskiej Fundacji Sztuki.
Jest to zbiór popularnych pieśni i piosenek patriotycznych oraz utworów współczesnych, skomponowanych i zaaranżowanych przez uczniów, nauczycieli i sympatyków naszej szkoły. Na szczególną uwagę zasługują teksty: Szary strój, Płomienny anioł z Podola, Wielki człowiek oraz Ojczyzna. Zostały one napisane przez uczniów, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie pieśni patriotycznych, w konkursie na piosenkę o patronie szkoły oraz z potrzeby serca. W nagraniu wzięli udział: szkolny chór kameralny, Chór Komendy Wojewódzkiej Policji z Białegostoku pod kierownictwem Wioletty Miłkowskiej, soliści, uczniowie instrumentaliści, nauczyciele i zaproszeni goście. Niektóre zespoły powstały specjalnie na okoliczność nagrania płyty.

27 października 2018 w godzinach 17.00 - 18.00 na antenie Radio Kraków transmisja na żywo z koncertu promującego projekt.

Więcej: http://www.szkolapaderewski.krakow.pl/2-uncategorised/355-nad-nami-orzel-bialy

waskowski 01

Poezyje – to zbiór wierszy o charakterze melancholijno-lirycznym (sonety, liryki, panegiryki na cześć wsi i przyrody, ale i wybitnych postaci historycznych np. L. Rydla (Elegia). Twórczość ta mieści się w formule młodopolskiej, ale i elementy romantyzmu są w niej licznie obecne. Ukazuje świat, który przepadł bezpowrotnie i już nigdy nie wróci, a jedynie można go spotkać w tej poezji i przywołać z przeszłości do bytu. Stanowi pewien ciąg utworów w literaturze polskiej ostatniego stulecie, pomimo różnych zawirowań historycznych, ukazujący specyfikę i osobliwości literatury rodzimej na tle światowej kultury literackiej. Podejmuje i dyskutuje uniwersalny problem sensu życia człowieka w świecie oraz rolę losu i Opatrzności przy jego urzeczywistnianiu. Autor poniekąd ukazuje polską wersję przysłowiowych Cierpień młodego Wertera J.W. Goethego w rodzimej oprawie duchowej, związanej ze specyfiką rozbiorową i porozbiorową kultury Polski w Europie, ale i polskim katolicyzmem.

Więcej: http://kameny.pl/project/poezyje/

lubomirskiFestiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego jest otwartym wydarzeniem muzycznym na cześć mecenasa kultury, który przyczynił się do sukcesu Rubinsteina, Szymanowskiego, Karłowicza, Szeluto, Różyckiego czy Fitelberga. W dzisiejszych czasach wiemy jak ważna jest pomoc Mecenatu Państwa, Sponsoringu czy Mecenatu prywatnego, toteż dzięki cyklom otwartych wydarzeń artystycznych, chcemy zaprezentować niezwykłe postacie, stojące za niezwykłymi Artystami i ich dziełami, szczególnie te, których zasługi ze względu na Arystokratyczne pochodzenie zostały wymazane z kart historii w dobie komunizmu.
Cykl otwartych dla publiczności koncertów, recitali, wystaw wykonywanych przez wybitnych artystów, w muzycznej części programowej poświęcona będzie polskim kompozytorom z rodzin arystokratycznych: Lubomirskim, Radziwiłłom, Poniatowskim ale i ich protegowanym jak Franciszek Lessel, Karol Lipiński czy właśnie twórcom Młodej Polski, objętych opieką przez Patrona Festiwalu. Dzięki Festiwalowi poznamy ich dokonania, ale i tych którzy je umożliwili. Mamy również nadzieję na pokazanie szerszego, współczesnego odniesienia Mecenatu w Polsce.
więcej: https://lubomirskifestival.pl/

mistrzowskiewarsztaty2W listopadzie 2017 odbyła się I cz. Mistrzowskich warsztatów orkiestrowych pod patronatem Sinfonii Varsovii w ramach projektu „Wspólny Front” z zaproszony dyrygentem Sebastianem Perłowskim. Warsztaty zakończyły się koncertem, oraz wyborem utworów na koncert szkolny. Orkiestrę szkolna przygotował Tomasz Półtorak. Warstwę wokalną zapewniły uczennice Krakowskiej Fundacji Sztuki, uczniom towarzyszyli muzycy: K. Oczkowski, T. Kupiec oraz nauczyciele poszczególnych sekcji instrumentalnych Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. I. J. Paderewskiego.

„Wspólny Front” to interdyscyplinarny, 3 – letni projekt realizowany przez najwybitniejszych polskich Artystów występujących w roli „Mistrzów” i młodych adeptów sztuki „Uczniów” którzy łączą swój talent w jednej wspólnej produkcji multimedialnej, narodowej opery F. Nowowiejskiego „Legenda Bałtyku”. Inspiracją dla „Wspólnego Frontu” stał się projekt edukacji muzycznej Roberty Guaspari dla dzieci z nowojorskiego Harlemu czy projekt edukacji tanecznej, realizowany przez Simona Rattla i Filharmonię Berlińską. Projekt realizują wybitne autorytety pedagogiczne z różnych dyscyplin artystycznych, których zadaniem jest inspirowanie, animowanie i motywowanie twórczości młodzieży w zakresie szeroko rozumianej kultury. Materią ich pracy są mało znane (a czasem zupełnie zapomniane) dzieła muzyczne Polskiego Dziedzictwa Narodowego, pokazujące bogactwo naszej kultury i dające możliwość reinterpretacji klasycznych wzorców przy użyciu współczesnych, nakierowanych na młodego odbiorcę metod. Praca i wymiana doświadczeń łączą się w tym projekcie z artystycznymi działaniami młodych twórców i ich pedagogów. Projekt ma charakter regionalny a jego działania zarówno twórcze jak i demonstracyjne będą realizowane w następujących ośrodkach.

feliksaNakładem krakowskiej Agencji Artystycznej Kameny został wydany czteropłytowy album zawierający kompletnie studium muzyki baletowej Feliksa Nowowiejskiego: Malowanki Ludowe (Tańce Polskie) op. 18, Król Wichrów op. 37 Malowanki ludowe (znane również pod tytułami: Wesele na wsi, Wesele na Kujawach, Polskie tańce), wystawione prapremierowo 1 grudnia 1928 roku w Poznaniu, a pół roku później w Katowicach, przedstawiają obrzędy i zwyczaje weselne Kujaw, ale i ogólnopolskie, jak witanie chlebem i solą czy oczepiny. Zagrane i zaśpiewane z błyskotliwością i werwą kujawiaki, krakowiaki i obertasy porywają do tańca. Projekt zrealizowano dzięki zaangażowaniu Partnerów: Sinfonia Varsovia, Chór Polskiego Radia z Krakowa, PWST w Krakowie, zamiejscowy wydział teatru tańca w Bytomiu, Krakowski Teatr Tańca, Centrum Sztuk Audiowizualnych we Wrocławiu, oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Projekt współfinansowano ze środków MKIDN.

36wierszy36 wierszy o niepokoju Joanny Bąk to nasza najnowsza pozycja wydawnicza, realizowana dzięki organizatorowi Krakowskiej Fundacji Sztuki i finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jest to niezwykły tomik multimedialny, w którym słowa wsparte zostały ilustracją, animacją Doroty Tylki i muzyką Sebastiana Perłowskiego. Dzięki środkom publicznym dostęp do niego ma każdy.

Tatrzanskie150Fantastyczna płyta muzyki polskiej w jazzowej aranżacji gigantów jazzu : Adama Bałdycha, Pawła Kaczmarczyka i Sebastiana Perłowskiego. Wydawnictwo to przede wszystkim Album Tatrzańskie op. 12 I. J. Paderewskiego w wariacjach Trio Pawła Kaczmarczyka i Polish Brass pod batutą Sebastiana Perłowskiego oraz dodatkowo fantastyczny koncert skrzypcowy M. Karłowicza w aranżacji Adama Bałdycha i Sebastiana Perłowskiego.

jemu spiewajmy150„Jemu śpiewajmy” to unikatowy zbiór kolęd i pastorałek, który jest efektem całorocznej pracy nad projektem „Od słowa do płyty”. Byli w niego zaangażowani zarówno nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących jak i przedmiotów muzycznych z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Pastorałki zostały napisane, skomponowane i zaaranżowane przez nauczycieli oraz sympatyków szkoły. Na uwagę zasługuje utwór „Zmierzch zapada”. Tekst tej pastorałki został napisany przez uczennicę biorąca udział w szkolnym konkursie, który także był częścią wspomnianego projektu. Niełatwego wyboru dokonał zespół polonistów przy współpracy z biblioteką szkolną. W nagraniu wzięła udział Szkolna Orkiestra Kameralna – SzOK oraz Szkolny Chór Kameralny. Towarzyszył im chór uczniów z klasy V B, chór uczniów z różnych klas, soliści, uczniowie instrumentaliści oraz nauczyciele i zaproszeni goście.

Sinatra150Z rozmachem i śpiewająco – tak rozpoczęła się piąta edycja LFO. Koncert „Muzyczny życiorys Franka Sinatry” przeniósł publiczność, zgromadzoną w Oświęcimskim Centrum Kultury, do Ameryki lat 50. i 60. Spektakl muzyczny w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, zespołu jazzowego, wokalistów oraz tancerzy dostarczył słuchaczom sporej porcji swingu i jazzu. Nie zabrakło też operowych arii z dzieł Pucciniego i Belliniego, które przypomniały o włoskich korzeniach Franka Sinatry. Kameny - Koordynacja projektu w reżyserii Piotra Adama Nowaka dla Life Festiwalu.